SN74F00DRE4
Contact Now
SN74F00DRE4
  • 1
Logic Type : NAND Gate
Packaging : Tape & Reel (TR)
Product Category : Inverters
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Features : -
Logic Level - High : 2V
Logic Level - Low : 0.8V
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Part Status : Active
Current - Output High, Low : 1mA, 20mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 5ns @ 5V, 50pF
Number of Circuits : 4
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Current - Quiescent (Max) : -
Mounting Type : Surface Mount
Number of Inputs : 2
Supplier Device Package : 14-SOIC
Series : 74F