FP150R12N3T7BPSA1
Contact Now
FP150R12N3T7BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 150 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPIM™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.55V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONO3
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 12 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 30.1 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FP150R12
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO3-3
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : FP150R12N3T7BPSA1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 150 A 20 mW Chassis Mount AG-ECONO3