ND431825
Contact Now
ND431825
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 250 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 393 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : POW-R-BLOK™ Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8800A @ 60Hz
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MOD ISO DUAL 1800V 250A
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : ND431825
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 393 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module