VS-ST083S12PFK0
Contact Now
VS-ST083S12PFK0
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 2.15 V
Product Status : Last Time Buy
Mounting Type : Chassis, Stud Mount
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 30 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 85 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-209AC (TO-94)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 135 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Package / Case : TO-209AC, TO-94-4, Stud
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : ST083
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2450A, 2560A
Description : SCR 1.2KV 135A TO209AC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : VS-ST083S12PFK0
Contact Now
SCR 1.2 kV 135 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94)